Flower show continues to impress

The Brechin Horticultural Society, which is celebrating its 175th year, held their annual flower show on September 12 and 13.

A spokesperson for the Society said: “The number of exhibitors and entries was down this year and also down was the number of visitor which was disappointing as this is our 175th anniversary year.

“However, what was shown was of the highest quality which is what we have come to expect at Brechin. The committee would like to thank all who helped to put on the show, especially the Lord Lieutenant of Angus, Mrs Georgiana Osborne, who presented the trophies.”

The results were as follows:-

The John Williamson Cup, three vases medium cactus or semi cactus dahlias - Mr E. Croll (Brechin).

The William Drever Trophy and BHS Silver Medal, best vase of dahlias on the show - Mr E. Croll (Brechin).

BHS Gold Medal, best exhibit in dahlias - Mr E. Croll (Brechin).

The Chelsea Trophy - three vases of small cactus or semi cactus dahlias - Mr E. Croll (Brechin).

The Garden News Shield, three vases of small flowering dahlias - Mr E. Croll (Brechin).

The M&T Drever Trophy, three vases of medium flowered dahlias - Mr E. Mitchell (Montrose).

The G Hetherington Cup, roses (six blooms in a box) - Mr D. Shaw (Forfar).

The Lubbock Award, roses (one bowl of six blooms) - Mr D. Shaw (Forfar).

The David Hill Stewart Cup, roses three blooms in a vase - Mr A. Dunlop (Blairgowrie).

The Bert M. Eggo Cup, three vases of sweet peas - Bill Duff (Balmullo).

J B Smart Trophy, three vases of cut flowers - Mr A. P. Child (Broughty Ferry).

The Whitelaw Memorial Cup, three vases of gladioli - Don Elder (Dundee).

The Balgownie Cup, gladioli three spikes - Mr A. Ingram (Laurencekirk).

The Christie Durie Cup, grapes (one bunch on a stand or board) - Mr Robin de Veres (Lunanhead).

Alex Stirton Memorial Trophy, a collection of vegetables (five kinds of three each) - Alistair Gray (Brechin).

J&I Wilson Cup, best exhibit classes 47-80 vegetables - Alistair Gray (Brechin).

Vaynes Park Cup, potatoes (four varieties, four of each) - Alistair Gray (Brechin).

Leslie Annand Memorial Trophy, vegetables singles collection - Alistair Gray (Brechin).

The Balmakewan Trophy, potatoes (two dishes distinct, five in each) - Alistair Gray (Brechin).

NVS Silver Medal, beetroot (three round) - Alistair Gray (Brechin).

Co-Operative Rosebowl, onion sets four - Mr E. Mitchell (Montrose).

H. Crighton Rosebowl, best exhibit in pear shallots - Mr D. Ritchie (Luthermuir).

The Garden News Shield, a collection of three kinds of vegetables - Mr D. Ritchie, (Luthermuir).

Gold Medal, best exhibit novice section - Rab Milne, (Montrose).

David Adam Memorial Trophy, best vase of chrysanthemums in show - Mrs Dorothy Spencer (Broughty Ferry).

NCS Silver Medal, best exhibit in chrysanthemums - Mrs Dorothy Spencer (Broughty Ferry).

Hopton Memorial Trophy, three vases of medium flowered cultivars - Mrs Dorothy Spencer (Broughty Ferry).

NCS Bronze Medal, awarded at the judges discretion - Mr E. Mitchell (Montrose).

The Haggart Cup, three vases of sprays (exhibition) - Mr E. Mitchell (Montrose).

D&P Ogg Trophy, six vases of sprays (exhibition) - Mr E. Mitchell (Montrose).

The Anniversary Trophy, an exhibit entitled (split vision) - Linda Scott (Careston).

The Silver Jubilee Trophy, best exhibit in floral art section - Linda Scott (Careston).

The Gretrude Burns Memorial Trophy, an exhibit entitled Illumination - Linda Scott (Careston).

The Brechin Floral Art Club Trophy, exhibit entitled Do You See What I See - Mrs Lorna Ruxton (Brechin).

The Sievwright Trophy and Winners Medal, best in class a paper plate mask - Jensen Cameron (Andover Nursery).

The D T Philip Cup and Winners Medal, best in Children’s Classes 803-804 - Hayden Coutts, (New Friends out of school club).

First Prize - Winners Medal, best in children’s class - Jonathan Shaw (Brechin Cubs).

The Lady Boyd Orr Trophy and Winners Medal, best in children’s classes 805-806 - Amy Talbot (Brechin).

First Prize - Winners Medal, best in children’s class - Kayleighy Cameron (Brechin Scouts).

Mrs Michael Thomson Trophy, three pot plants, three species - Mrs Alice Kennedy (Laurencekirk).

Dalhousie Trophy, best exhibit in pot plants, classes 901-917 - Mrs Alice Kennedy, (Laurencekirk).

Angus District Plaque, two plants (one foliage, one flowering) - Mrs Alice Kennedy, (Laurencekirk).

Viewbank Cup, three plants in flower - Mr A P Child (Broughty Ferry).

The Alex Burns Trophy, six begonia blooms on a board - Mr Alistair Gray (Brechin).

Esplin Trophy, best exhibit in begonia section - Mr Alistair Gray (Brechin).

The Brechin Activities Cup, three begonia blooms on a board - Mr Alistair Gray (Brechin).

Gold Medal for Clootie Dumpling Championship - Mrs Lily Morrison (Forfar).

The Societies Cup, most points in baking and preserves - Mrs Margaret Wilson (Brechin).

The Gibb Trophy, runner-up on points in baking and preserves - Mrs Doris Alston (Brechin).

The Smith Belford Trophy, best exhibit in classes 1109-1111 - Mrs Jean Hendry (Arbroath).

The Stewart Edward Rose Bowl, best exhibit in classes 1209-1210 - Mrs Jean Hendry (Arbroath).

Gold Medal for the best exhibit in baking and preserves - Margaret Edwards (Brechin).

The Glencadam Trophy and a Bottle of the Sponsors Whisky, best entry in baking and preserves - Margaret Edwards (Brechin).

The Colonel Kerr Cup, most points in handicrafts section - Mrs Mairi Alexander (Forfar).

The Societies Salver, runner-up on points in handicrafts - Mrs Jean Hendry (Arbroath)

Gold Medal and Sponsors Prize for best exhibit in handicrafts - Mrs Bella Davidson (Luthermuir).

175th Anniversary Trophy Committee Choice in flower entries - Mr A Ingram (Laurencekirk) for his superb gladioli.

175th Anniversary Trophy Committee Choice in fruit and vegetable entries - Mr D, Duke (Brechin) for his smiling tatties.

175th Anniversary Trophy Committee Choice in Industrial entries - Mrs Margaret Wilson (Brechin) for her beautiful floral sampler.

175th Anniversary Trophy children’s entries - Franek Golicki (Brechin Cubs) for his eye catching potato man.