Musical Festival hits all the right notes

0
Have your say

For the 84th year the Arbroath & District Musical (Competitive) Festival has placed centre stage the fantastic wealth of young musical talent in Angus.

Taking place from Monday to Friday in the Webster Memorial Theatre on stage and in the Assembly Hall and the Old & Abbey Church Hall the adjudicators have been graced with a dizzying array of pieces and budding ability.

The festival draws to a close this evening (Friday) with the special annual concert in the Webster Memorial Theatre at 7pm, featuring the festival winners, Angus Youth Orchestra, Angus Schools Senior Percussion Group, In Harmony Ladies Choir and the presentation of special awards.

Results:

Monday morning

Assembly Hall - Class 64, piano solo, under 12s - Catie Mathieson, Arbroath (184). Class 75, piano duet, under 10 - 1, Anna Robertson / Amy Finnegan, Monifieth (170); 2, Hazel Will / Laura Martin, Monifieth (169). Class 62, piano solo, under 9 - 1, Laura Martin, Monifieth (89); 2 equal, Maisie Cameron, Dunnottar, Anna Robertson, Monifieth, Monica Cecil, Monifieth (86). Class 63, piano solo, 9-11 - 1, Ewan Turbyne, Dundee (174); 2, Archie Frame, Stonehaven (172).

Webster - Class 103, snare drum, elementary - 1, Joshua Craigie, CHS (89); 2, Alasdair Ferguson, Monifieth High School (88); 3, Zoe McLachlan, Montrose Academy (87). Class 104, tuned percussion, elementary - 1, Alasdair Ferguson, MHS (89); 2, Tielo Walters, MHS (86); 3, Sam Ramsay, Websters High School (85). Class 105, timpani elementary - 1, Alasdair Ferguson, MHS (88); 2, Sam Ramsay, Webster’s (87); 3, Zoe McLachlan, Montrose Academy (86).

Monday afternoon

Assembly - Class 81, piano trio - Grant Ritchie / Robyn Firth / Jasmine Jules-Andrews, Carnoustie (86). Class 79, piano trio, under 10 - Anna Robertson / Amy Finnegan / Laura Martin, Monifieth (88). Class 80, piano trio, 10-14 - 1, Keira Macarthur / Steffie Kidd / Maria Clark, Barry / Broughty / Carnoustie (86); 2, Anna Hunter / Zoe Sutherland / Olivia Clark, Carnoustie / Monifieth / Broughty (85). Class 76, piano duet, 10-14 - 1, Keira Macarthur / Maria Clark, Barry / Carnoustie (85); 2 equal - Anna Hunter / Zoe Sutherland, Carnoustie / Monifieth, Michael Speid / Andrew Wood, Monifieth (83).

Webster - Class 102, drumkit, elementary - 1, Jessica Mannion, St John’s (90); 2, Jock Fullerton, Forfar Academy (89); 3, Zoe McLachlan, Montrose Academy (88).

Monday evening - Class 115, percussion ensemble, open - 1, Forfar Academy (88); 2, Arbroath High (87); 3, Carnoustie High (86). Class 110, drumkit, advanced - 1, James Sim, Brechin High School (89); 2, David Henderson, AHS (88); 3, Murray Bartle, CHS (87). Class 112, tuned percussion, advanced - 1, David Henderson, AHS (87); 2, Murray Bartle, CHS (86); 3, Samuel Hill, FA (85).

Tuesday morning

Assembly Hall - Class 40, Scottish song, under 12s - 1 equal, Catie Mathieson, Arbroath, and Megan Cant, High School of Dundee (88). Class 32, vocal solo boys, 15-18 - 1, Blair Ruxton, Hillside, Montrose (177). Class 25, vocal solo girls, 12-15 - Charlotte Gray, Arbroath High School (177). Class 24, vocal solo mixed under 12s - Catie Mathieson, Arbroath (175). Class 23, vocal solo girls, 10-12 - Catie Mathieson, Arbroath (174). Class 22, vocal solo girls, under 10 - 1, Madeleine Wiseman, Inverkeilor (169); 2, Prudence McQuade, Arbroath (168).

Webster - Class 107, snare drum intermediate - 1, Jack Reid, AHS (89); 2, Caitlin McFarlane, AHS (87); 3, Jamie Chalmers, Carnoustie High School (86). Class 109, timpani intermediate - 1, Jack Reid, AHS (88); 2, Caitlin McFarlane, AHS (87); 3, Robert Allan, AHS (86).

Tuesday afternoon

Assembly - Class 82, electronic keyboard solo, beginners - Jaya Asher-Keir, Arbroath (90). Class 65, piano solo, 11-13 - 1 equal, Zoe Sutherland, Monifieth, and Khalid Bjeirmi, Carnoustie, (174); 2, Elanor Leydecker, Dundee (173); 3, Aoife McRobert, Stonehaven (172).

Webster - Class 106, drumkit, intermediate - Caitlin McFarlane, AHS (89); 2, Jack Reid, AHS (88); 3, Maya O’Connor, CHS (87). Class 108, tuned percussion, intermediate - 1, Jack Reid, AHS (86); 2, Nicole Emmanuel, St John’s RC High School, Dundee (85); 3, Robert Allan, AHS (84).

l The remainder of the results will be published next week. You can also check out a slideshow online of some of our photographs from this year’s competition.

Back to the top of the page