High praise for garden award entries

James Thomson, 38 Drumachlie Park, Brechin

James Thomson, 38 Drumachlie Park, Brechin

0
Have your say

The entries for the 2013 Angus Council garden awards were highly praised at the award ceremony held on Friday.

Vice-convener of neighbourhood services Councillor Jeanette Gaul said: “Once again our green-fingered tenants have excelled themselves with colourful and imaginative garden displays this summer.

Robert Hutcheon, 111 Market Street, Brechin

Robert Hutcheon, 111 Market Street, Brechin

“As usual, there was an outstanding level of entries for the awards, and I thank every gardener who has put in a great deal of hard work to achieve success.

“In congratulating the well-deserved winners, I’d like to mention all our tenants who play their part in adding to the attractiveness of our towns and villages. Their pride in their gardens is to be commended.”

Provost Helen Oswald presented the awards. The winners were as follows:-

Directors Special Award (most outstanding garden in Angus) Stewart Edward Cup - Frank and Margaret Craib, 17 Winter Place, Carnoustie.

Overall Winner (best first prize winner) Bill Roberton Trophy - George and Isobel Meldrum, 12 Tyndall Crescent, Monifieth.

Jim Miller Sustainable Trophy - Lachlan Forbes, 18 Langlands Road, Forfar.

Provosts Quaich - Leslie and Williamina Cottrell, 14 Thomas Street, Carnoustie.

The individual burgh results were as follows:-

Brechin - winner of the Ruth Leslie Melville Rosebowl, James Thomson, 38 Drumachlie Park, Brechin; runner-up Robert Hutcheon, 111 Market Street, Brechin.

Brechin and Montrose Landward - winner of the Councillor Ritchie Brechin and Montrose Landward Plate, Alexander and Marion McPherson, 8 Slateford Road, Edzell; runner-up William and Agnes Tough, 6 Slateford Road, Edzell.

Forfar - Winner of the Forfar Horticultural Cup, Andrew and Charlotte Lawson, 3 Strathmore Road, Glamis; Runner-up, Ian and Helen Guthrie, 14 Easterbank, Forfar.

Kirriemuir - winner of the AC Barrie Cup Barbara Harper, 91, Knowhead, Kirriemuir; runner-up, George Wood, 15 South Esk Road, Tannadice.

Sidlaw - winner of the Sidlaw Challenge Plate 1, William Peggie, 3 Mattocks Road, Wellbank; runner-up, Eileen McKiddie, 33 Highfield Place, Birkhill.

Arbroath- winner of the McCrae Wilson Cup , Rose Thomson, 28 Kirkton Place, Arbroath; joint runner-up, Ina McBeath, 19 Union Street, Friockheim; joint runner-up, Brian Douglas, 21 Union Street, Friockheim.

Carnoustie - winner of the Carnoustie Rosebowl, Colin Deering, 29 Holyrood Street, Carnoustie; runner-up, Eleanor Matthew, 69 Ravensby Road, Carnoustie.

Monifieth - winner of the Murray McGlyn Trophy, George and Isobel Meldrum, 12 Tyndall Crescent, Monifieth; runner-up, George Glen, 10 Ashgrove, Monifieth.

Montrose - winner of the George Norrie Rosebowl Albert Black, 8 Lamb Way, Montrose; runner-up Robert Barron, 42 Little Nursery, Montrose.