Sports Awards Roll of Honour

Provost Helen Oswald and former Sports Personality of the Year recipient Darren Burnett

Provost Helen Oswald and former Sports Personality of the Year recipient Darren Burnett

0
Have your say

Angus Council Sports Development Team is calling on the local community to join in celebrating Angus’ sporting stars at their annual ceremony.

The Angus Sports Awards 2014 in association with Angus Ahead is taking place at the Reid Hall, Forfar on March 12.

Nominations this year have seen a record breaking 105 nominees across eight categories. Tickets are now available and will be issued on a first come first served basis. Tickets are £12; this includes a three course dinner and the awards ceremony.

Bob Christie and Derek Mitchell have been short listed for School Sport Volunteer of the Year for the their work with Maisondieu and Andover Primary Schools and Brechin Schools respectively.

In the other categories, the Roll of Honour is as follows:

Sports Personality of the Year - Charles Clark, Cricket; Lynn Calder, Boxing; Gillian Sangster, Running; Andrew Woodroffe, Triathlon; Darren Burnett, Lawn Bowls; Michael Downie, Athletics; Drew Christie, Clay Target Shooting; Ryan Burnett, Lawn Bowls; Robyn Hart-Winks, Rowing; Kathleen Shepherd, Fly-fishing; Katie Phillips, Swimming.

Young Sports Personality of the Year - Matthew Crighton, Water Polo; Rachel Broadfoot, Athletics; Jessica Baillie, Highland Dancing; Heather Wilson, Mountain Biking; Olivia Waddell, Highland Dancing; Andrew Liddell, Karate; Cara Black, Basketball; Ellie Callon, Basketball; Taylor Smith, Basketball; Kelsey McFarlane, Basketball; Sarah McKenzie, Gymnastics; Rebecca Graham, Darts; Curtis Hirst, Archery; Joel McFarlane, Athletics; Gregor Stevenson, Archery; Hamish Brunton, Sailing; James Wilson, Mountain Biking; Brennan Somers, Air Rifle Shooting; Hannah Robb, Basketball; Niamh Feighan, Athletics; Anna Sturrock, Sailing; Sophie Smith, Swimming.

Coach of the Year - Colin Gillan, Football; Lynsey Stewart, Badminton; Garry Johnstone, Powerwheelchair Football; Colin Christie, Athletics; Liz Martin, Athletics; Scott Nicoll, Football; Connor Blackmore, Rugby; Iain Lyons, Lawn Bowls; Kim Dalgarno, Ten Pin Bowling; Kevin Scott, Karate; Gary Porter, Powerlifting; Scott Haxton, Swimming.

Team of the Year - Brechin Bruce Rugby Team; Tayside Dynamos Powerwheelchair Football Club; Tayside Musketeers Basketball Club - Junior Women Team; Monifieth High School - S2 Giant Heptathlon.

Sports Personality of the Year Award for People with a Disability - Kevin Trebilcock, Badminton; Maria Orsi, Swimming; Kerry Duncan, Badminton; George Gibson, Table Tennis; Murran MacKay, Wheelchair Basketball; Stephanie Carnegie, Athletics; Linda Glen, Boccia.

Service to Sport Award - Roy Gill, Football; Derek Nisbet, Swimming; Laura Smith, Disability Sport; Andy Robbie, Football; Jim Keillor, Curling; Muriel Blake, Athletics; Eddie Wilmott, Swimming; Diane Reid, Gymnastics.

Club Volunteer of the Year Award - Helen Bean, Disability Sport; Dorothea Jackson, Rugby; Martin Cassidy, Boccia; Grant Hutchison, Cricket; Colin Tinsley, Rugby; Andrew McLaren, Golf; Heather Reid, Disability Sport; Murray Duguid, Rugby; Bob Bell, Wheeled Sports; Pierre Bernard, Swimming.

The Angus Sports Awards 2014 selection panel will meet to finalise short lists and winners for each award category and these will be announced at the awards ceremony. All nominees and nominators have been invited to attend the ceremony that is hosted and broadcast by Radio Tay.

Please contact 01307 473852 or NeaveA@angus.gov.uk to book your ticket for this star-studded occasion.