Special training session for 16s

Put through the paces: Brechin City FC's assistant manager, Grant Johnston (far left) took the Brechin City Youth's Under 16s training session last Thursday to help with preparations for their fourth round cup clash in the Scottish Youth cup.'Picture by photosonlocation.co.uk
Put through the paces: Brechin City FC's assistant manager, Grant Johnston (far left) took the Brechin City Youth's Under 16s training session last Thursday to help with preparations for their fourth round cup clash in the Scottish Youth cup.'Picture by photosonlocation.co.uk

Brechin City Youths’ Under-16s team were treated to a training session with Brechin City’s assistant manager, Grant Johnson, ahead of their Scottish Youth Cup fourth round clash against Easthouse FC.

Unfortunately the training session was not able to help the side progress in the cup, as they narrowly lost out 2-1 to Easthouse FC at Glebe Park.

A Brechin City Youths’ spokesperson said: “Brechin City Youths FC would like to thank Brechin City FC and their staff for their kind generosity and the use of Glebe Park and the facilities there for the Scottish Cup tie. It really is appreciated.”

The latest results for Brechin City Youths are as follows:-

Under-13s Broughty Ferry Cafe Royale League - Broughty 3, ACSC 3; Forfar 6, Dryburgh 1; Pitfour 5, Kirrie 2; Douglas 0, Dundee West 9.

Under-14s Watson McInally League - Forfar 5, Arbroath 2; Broughty 0, ACSC 8; Lochside 7, St James 5; Montrose 8, Montrose Vics 1.

Under-15s Scottish Cup fourth round - Tayport 0, Jimmy Johnstone Acc 8; Larkhall Utd 3, Kirrie 2.

Under-15s Tommy Clark Trophy quarter final - DUSC 8, Arbroath 1; Forfar 2, Luncarty Tans 4; Lincraig 0, Fairmuir 9.

Under-15s J Bolton Cup quarter final - Edzell 0, St Murdochs 9.

Under 15s P Gibson League - Brechin 1, Dryburgh 6; Drumgeith 4, Dundee West 5; Celtic 3, Montrose 5.

Under-16s Scottish Cup fourth round - Dundee Villa 0, Bathgate Rose FC 4; Brechin 1 Easthouse FC 2.

Under-16s Maryfield League - Dryburgh 3, ACSC 1; Fairmuir 6, Dee Club 1; Lochside 2, Celtic 0; Ferry 7, Carnoustie 0; Montrose Vics 1, DUSC 9.

Under-17s M N T League - Montrose Vics 2, Luncarty 3; Pitfour 2, Ferry 3; ACSC 1, DUSC 4.

Under-19s J Cord Cup quarter final - Carnoustie 6, Fairmuir 0; Celtic 1, Domino 5; Letham Tans 5, Dryburgh 1.

Under-19s President League - ACSC 4, Monifieth 2; Brechin 3, Forfar 5; Letham Wh 4, Michelin 3.

The fixtures for the seven-a-side teams for Sunday, November 25 are as follows:

09s - Brechin v Forfar.

10s - Montrose v Brechin.

11s - Brechin v Dundee West.

All matches kick-off at 11 a.m. This is the last game of the season for the seven-a-sides teams.

The fixtures for the 11-a-side teams for Sunday, November 25 are as follows:-

Under-14s - Montrose Vics v Brechin (kick-off 2 p.m.).

Under-15s - Free week.

Under-16s - Dee Club v Brechin, Lochee 2 (kick-off 12.30 p.m.).

Under-19s - Monifieth v Brechin Riverview (Kick-off 2 p.m.).