Round-up from the golf clubs

editorial image

Edzell Ladies’ Golf Club

The results from the Guest Day Greensomes Stableford, held on August 14, were:

1, K. Morrison and J. Lemon 41 points; 2, I. Officer and G. Bruce 38 pts; 3, M. Hutcheson and N. Stewart 35 pts.

The results from the Mather Scottish Lamb Trophy, held on August 19, were:

1, I. Middleton (28) 40pts; 2, E. Boyd (18) 39 pts; 3, A. MacIntosh (31) 37 pts.

Mather Scottish Lamb Trophy - I. Middleton.

Gannochy Golf Club

The results for the Smith Ferguson Quaich, held on August 18, were:

Division 1 - 1, I. Farquhar (6) 39 pts; 2, J. Gillick (10) 38 pts.

Division 2 - 1, D. MacSporran (18) 40 pts; 2, F. Taylor (21) 36 pts.

Winner - D. MacSporran.

Brecin Ladies’ Golf Club

The results for Medal Finals, held on August 20, were:

Silver Medal Finals - 1, F. Watson (17) 69; 2, J. Brown (16) 78.

Bronze Medal Finals - 1, C. Cameron (25) 72; 2, D. Clark (32) 78.

Consolation Cup Winner - N. MacKinnon (35) 75.

Edzell Golf Club

The results for the Extra Medal, held on August 20, were:

Division 1 - 1, G. Alexander (5) 68; 2, A. Morgan (5) 72; 3, G. Tough (+2) 73.

Division 2 – 1, J. Stevenson (12) 67; 2, A. Buchan (11) 68; 3, N. Yates (9) 70.

Division 3 – 1, P. Taylor (17) 66; 2, W. Meldrum (15) 69; 3, M. Shearer (23) 70 bih.

Winner – P. Taylor.

The results for the 36 Hole Medal round two, held on August 23, were:

Division 1 - 1, G. Tough (+2) 69; 2, A. Cooper (2) 72.

Division 2 - 1, G. Herd (12) 65; 2, A. Smith (6) 68; 3, A. Caithness (8) 68.

Division 3 - 1, L. Perera (13) 68; 2, M. Craik (16) 69; 3, J. Forbes (16) 70.

Scratch winner - G. Tough, 136.

Handicap winner - A. Watson, 139.

Brechin Golf Club

The results for the J. Jardine Trophy, held on August 23, were

Division 1 - 1, A. Mason (11) 69; 2, S. Ross (9) 69; 3, R. Conway (6) 70.

Division 2 - 1, M. I. Mayo (17) 70; 2, D. Robertson (15) 70; 3, J. G. Anderson (18) 71.

Division 3 - 1, R. Hindle (21) 69; 2, J. Murphy (22) 71; 3, M. Masson (21) 72.